Proč začít cvičit

1. Budete se cítít lépe

Kdo by se necítil lépe s pár kily dole a zpevněnou postavou. V dnešní hektické době plné spěchu, stresu a mnohdy sedavého zaměstnání, je velice důležité, cítit se dobře sám ve vlastním těle. Pokud jsme spokojeni sami se sebou, vypadáme dobře navenek, ale jsme v pohodě i uvnitř. 

Někteří lidé podle mě řeší příliš rafičku na váze. Dokud nejste změřeni například na Inbody, nevíte zda číslo tvoří převážně svaly, tuk a nebo třeba voda. Proto je dobré začít měřením a následně cca každý měsíc sledovat změny v rozložení vašeho těla. Samozřejmě cílem je nabírat nebo minimálně udržovat svaly a pálit tuk. To se ovlivní cvičením, ale i dodržováním správného jídelníčku. Často se stává, že číslo na váze se rapidně nemění, ale kvalita těla ano. Mizí tak centimetry na těle a člověk mění konferenční velikost při nakupování. A to je víc, než číslo na váze.

Velmi důležitý je i váš pocit. Je nezbytné, aby jste se vy cítili dobře ve vlastním těle. Někdo toho docílí když shodí 10 kilo, někdo když nabere 10 kilo na svalech a někdo jiný zase když se mu zlepší třeba fyzička. Každé máte jiný cíle, ale ta představa vás musí pohánět vpřed.

Velice důležité je také nesrovnávat se s někým jiným. Každý je originál, každému funguje něco jiného. To co funguje například mně, nemusí zpravidla fungovat vám. Je třeba hledat a poslouchat VAŠE tělo.

2. Bude Vám lépe fungovat metabolismus

Při pravidelném, nutričně vyváženém stravování a pravidelném pohybu se vám naplno rozjede metabolismus a bude fungovat jak má. Z dlouhodobého hlediska je nejrozumnější vše držet "tak akorát". Co zaručeně nefunguje, jsou příliš velké extrémy, tj. jíst příliš moc, poté příliš málo, tři měsíce necvičit, tři měsíce cvičit do vyčerpání apod. 

Pokud chceme, aby nám tělo fungovalo, jak má a nechceme se omezovat celý život, je potřeba jíst převážně zdravě a snažit se udržovat aktivní způsob života. Možná jste zaznamenali způsob stravování tzv. 80/20. Znamená to, že 80 % vašeho denního příjmu tvoří zdravé potraviny a 20 % něco méně zdravého. Z dlouhodobého hlediska, jak po fyzické i psychické stránce je tento typ stravování podle mě jeden z nejlepších. Je dlouhodobě udržitelný, člověk se necítí tak svázaný a zároveň můžete vypadat pořád dobře.

Většina z nás ráda jí, včetně mě. Pokud si chceme ale sem tam dopřát něco nezdravého, o to víc pohybu potřebujeme. Jediný "zákon" redukce hmotnosti je, mít VĚTŠÍ VÝDEJ, NEŽ PŘÍJEM. Neměli bychom zdravé jídlo vnímat, jako dietu na pár týdnů nebo měsíců, protože MUSÍME, ale protože chceme. Zní to triviálně, ale je to opravdu jen o zvyku. I zdravé jídlo dokáže být chutné a můžete se na něj těšit, je třeba spíš přenastavit hlavu. Vždy jste jen jedno rozhodnutí od toho, co si vyberete. Vše je o disciplině, vůli, prioritách, psychické pohodě.

Pokud chceme změnit skladbu těla (tuky, svaly voda, viscerální tuk), je třeba být trpělivý a nechtít vše hned. Často to trvá i několik měsíců a jde to pomaleji, ale zaručuji Vám, že to stojí za to. Při dosažení vaší vysněné postavy a udržení nového zdravého životního stylu, vám forma může vydržet mnoho let. Navíc při dosažení váhy, kterou chcete, udržujete pak už stálý příjem a nejdete do nepříjemného deficitu. A právě ta cesta k vaší cílové váze, vás naučí rozumět vašemu tělu a mít své limity, co se týče jídla.

Nikdy člověk nezhubne, když vůbec neví, co dělá a tak nějak se v tom plácá. Nikdy nebude mít pěkné tvary, když neumí techniku cviků a jeho trénink nedává smysl. Nikdy vás to nebude bavit, když neuvidíte výsledky. Ráda vás ušetřím zbytečné energie navíc, která nepřináší výsledky a využijeme ji raději tam, kde vám ty výsledky přinese.

3. Budete mít více energie

Mezi nejčastější příčiny únavy během dne patří:

  1. Nedostatek spánku (doporučuje se 6-8 hodin denně)
  2. Jíte nezdravě (příliš mnoho přijaté energie z jídla způsobuje únavu, tělo se soustředí na trávení a vaše produktivita v práci tak klesá)
  3. Přes den moc sedíte (při sedavé práci to asi stěží ovlivníte, proto je ale potřeba o to víc přidat na pohybu mimo zaměstnání, například vyměnit výtah za schody, vyvenčit psa, doma trochu poklidit, jet MHD nebo jít pěšky namísto jízdy autem, jít si zacvičit apod.)
  4. Stres (ten může vlastně skoro za všechno, je třeba umět i relaxovat, uvolnit se, stres může být někdy hlavní příčinou stagnace těla při hubnutí)
  5. Nehýbete se (máte větší příjem než výdej, je třeba tělu trochu pomoci a vydat nějakou tu energii navíc, nejlépe formou cvičení)
  6. Jste závislý na cukru a kofeinu (to souvisí opět s příliš velkým příjmem energie, nejčastěji ve formě cukru - máte větší příjem než výdej. Kofein často lidé používají namísto jídla. Raději vypijí pět kafe za den, horká voda "zaplácne" žaludek a nejí tak plnohodnotnou stravu. To není dobré pro žaludek ani pro srdce. Doporučená maximální dávka kofeinu je 400 mg/den, tj. asi 4 kafe.

4. To že cvičit nebudete, Vám nic nedá

Pokud se rozhodnete, že cvičit nebudete, je možné, že vám to dá akorát tak pár kil navíc a o hodinu času denně navíc.

Nový životní styl vám vezme o trochu víc času a nějaké ty finance. Tohle všechno se vám ale vrátí a čas i peníze, které do toho investujete, by jste jistě strávili/utratili jinak a méně efektivně.

Mimo jiné všechno co vás naučím (rady ohledně jídla, cvičení, životosprávy), vám už nikdy nikdo nevezme.

Po nějaké době můžete dospět do stádia, kdy už si budete natolik jistí, že mou pomoc nebudete potřebovat a budete pokračovat sami. Chce to jen disciplinu :).

5. Nový životní styl


Představte si, že začínáte novou etapu, je to nová cesta. Pokud na konci této cesty zjistíte, že cvičení, zdravá strava, pravidelný spánek a pitný režim není žádná povinnost, ale tak nějak samozřejmost, můžete hrdě říct, že je to váš zdravý životní styl. Není to nic nepříjemného nebo něco, co by vám minimálně nechybělo, kdyby jste s tím přestali. 

Ve vašem těle budete po celý život, tak se o něj starejte, ono se vám to v dobrém vrátí.Představte si, že vaše tělo funguje jako stroj a je potřeba ho neustále udržovat, aby vše správně pracovalo. Pokud se zanedbává údržba, stroj přestává pracovat a někdy přestane pracovat úplně...

Toto by měla být vaše dieta

Objednejte si konzultaci nebo rovnou osobní tréninky

Vyplňte všechny potřebné údaje a já se vám ozvu co nejdříve zpět