Síla myšlenky

10.01.2024

Aktivní odpočinek naší mysli

Pohyb

Někomu se to bude možná zdát přehnané, ale síla myšlenky je opravdu důležitá a ovlivňuje náš výsledek. Co tím vlastně myslím? Můžeme to pozorovat například u cvičení, kde je rozdíl, zda děláte bezmyšlenkovitý pohyb nebo se soustředíte na to, jaký sval zapojujete a jak cvik provádíte. Je velice důležité vědět co a proč děláte. Každý z nás dává první impulz svalům z mozku (myšlenkou) a podněcuje tělo k pohybu. To, jak cítíte a zapojujete dané svaly, ovlivňuje míra soustředěnosti na daný cvik. To znamená soustředit se na techniku, intenzitu a cíl daného cviku. Toto platí především u cíleně vedených cvičení a o něco méně například při cvičení kardia. U cíleného cvičení (silové tréninky, tréninky s určitým počtem opakování, váhou) si tedy odpočinete spíš s "aktivní myslí", kde přemýšlíte nad cvičením, a ne nad starostmi běžného života. U kardia si odpočinete jak aktivně, tak provětráte i hlavu. U kardia můžete být víceméně myšlenkami trochu jinde, a proto je to i cvičení, kde více odreagujete svoji mysl (běh, kolo, plavání, ...).

Mám za sebou stovky odtrénovaných tréninků a sama reálně dokážu pozorovat rozdíly v tom, zda člověk dělá bezmyšlenkovitý pohyb nebo cvičí vědomě. Klienti, kteří se chodí na trénink takzvaně "vykecat" mají daleko menší a pomalejší progres než lidé, kteří jsou orientovaní na výsledek. Obojí přístup vám může z pohledu psychiky pomáhat, ale je jen na vás, co od tréninku očekáváte.

Strava

Podobně to funguje ve všem, co děláme. Mám teď namysli všechny naše kroky v životosprávě. Je důležité být vždy krok napřed. Plánovat jídlo dopředu, mít ho nachystané a vždy s sebou, plánovat čas, kdy se můžeme najíst, snažit se podmínky přizpůsobit tak, aby naše stravování bylo pravidelné a logické (například dostatečný časový odstup jídla před tréninkem a po tréninku). Všechny tyto úvahy musí být vždy několik hodin napřed, abyste byli schopný fungovat následující den efektivně.

Spánek

Stejně tak to je i se spánkem. Nepřemýšlejte nad nedostatečným spánkem jenom jako nad zdrojem únavy, ale i jako nad nepřímím narušitelem vaší diety. Pokud chodíte dlouho spát, je velice pravděpodobné, že v pozdějších hodinách dostáváte opět hlad nebo na něco chuť. Přitom vaše pohybová aktivita v těchto hodinách pravděpodobně není příliš vysoká. Pokud váš den tedy končí v pozdních hodinách, někdy i ranních, je možné, že jíte o jedno jídlo navíc. To pro někoho může být důvod, proč nedosahuje svého cíle. Namísto toho, abyste si vytvářeli deficit, vaše pozdní jídlo váš denní výdej energie srovná nebo posune do většího příjmu (máte větší příjem než výdej) a tento "malý" rozdíl (300-500 kcal navíc) může způsobovat vaši stagnaci v dietě. Tyto věci jsou ale dost individuální a záleží, jak fungujete po celý den. Jak dlouho spíte, jak kvalitně, jak moc se hýbete během dne apod. Při redukci je pořád nejdůležitější, abyste měli větší výdej než příjem.  Například pokud spíte málo a jste na druhý den hodně unavený, zvyšuje se vám chuť na sladká nebo tučná jídla a hledáte rychlé řešení (většinou v nezdravém jídle). Energii, kterou člověk nemá kvůli špatnému spaní, se snaží dohnat energetickým příjmem v jídle. Vaše pohybová aktivita během takového dne je ale pravděpodobně stejná jako jindy nebo dokonce menší (opět kvůli únavě). Je tedy dobré myslet nad věcmi komplexně a řekněme v nějakých souvislostech a neřešit jeden problém přímo teď a tady. Často takové řešení není ideální a správné pro náš cíl.

Pitný režim

Když své klienty změřím na Inbody přístroji a sdělím jím, že mají pod/nad hodnotou vodu v těle, většina z nich začne mluvit o tom, že zrovna dneska málo nebo právě hodně pili. Míra zavodnění vašeho těla není ovlivněna jedním dnem. Nezáleží na tom, jestli jste dnes hodně nebo málo pili. Důležité je, jak pijete z dlouhodobého hlediska. Pokud nepijete dostatečně, vaše tělo se "bojí", že vodu nedostane, a začne si dělat zásoby (tělo se zavodní). Tělo pak působí nafoukle a otekle. Opět je tedy důležité, myslet si na pitný režim každý den a pít čistou vodu ve správném množství (o tom více v článku "Pitný režim"). Zavodnění ale může způsobovat více věcí a je třeba zjistit, co přesně ho ve vaší životosprávě způsobuje.